try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
E-Reçete SGK
E Reçete Giriş, Şifre alma, Medeczane üye ol

e-reçete sistemi

  • warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/erecete/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'privatemsg_menu_access' not found or invalid function name in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/erecete/includes/menu.inc on line 454.

İşte e-reçete'nin getireceği olumsuzluklar

Sayın Meslektaşlarım;

SGK'nun uygulamasında ısrar ettiği E-reçete sisteminin getireceği olumsuzlukları ve bende oluşturduğu kaygıları sizlerle paylaşmak ve bu konuda sizlerinde değerli görüşlerini alabilmek adına bu paylaşımı yapmak istedim. Bu olumsuzlukları, maddeler halinde sizlere sunmak istiyorum.

Sizlerinde bildiği gibi, SGK'nın hastanelere gönderdiği ilgili yazısında “01.01.2013 tarihinden itibaren biz hekimlerin yazmış olduğu manuel reçetelerin eczaneler tarafından karşılanmayacağını, hekimlerin vermiş oldukları sağlık hizmetleri bedelinin kuruma fatura edilmeyeceği” yönünde başta kurum ve dolayısı ile sağlık çalışanlarının hak kaybına uğratılacağı yönünde dolaylı tehditkar vasıfta SGK’nın yazısına yönelik cevaben, bunun uygulanabilirliğinin ne kadar zor ve anlamsız olduğunu aşağıdaki gerekçeler ışığında aracılığınız vasıtasıyla idareciler başta olmak üzere üst makamlara ve tüm meslektaşlarıma sunmak istiyorum.

İki reçeteden biri elektronik oldu

1 Temmuz tarihinden itibaren yazılan reçetelerin yüzde 50,56'sı elektronik ortamda oluşturuldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu, 1 Temmuz'da uygulamaya konulan e-reçete sistemiyle reçete sahteciliğinin önüne geçmeyi hedefliyor.

SGK verilerine göre, e-reçete uygulamasının başladığı 1 Temmuz'dan 14 Ekim'e kadar yazılan reçete sayısı 89 milyon 616 bin oldu. Bu reçetelerin yüzde 50,56'sı, yani 45 milyon 380 bin 282'si, e-reçete olarak oluşturulurken, 44 milyon 236 bin 445 kağıt reçete yazıldı.

Bu dönemde yazılan e-reçetelerden 38 milyon 6 bin 924'ü eczaneler tarafından elektronik ortamda karşılanırken, eczaneler 51 milyon 609 bin 703 reçeteye manuel işlem yaptı.

Sağlıkta e-reçete ve avuç içi okuma dönemi başlıyor

SGK, sağlıkta kayıp-kaçağın önüne geçebilmek için önemli iki uygulamayı hayata geçiriyor. Yarın başlayacak e-reçete ile ilaçlar artık elektronik ortamda yazılacak. 1 milyon 300 bin liralık tasarruf sağlanacak. Avuç içi damar izi okuma yöntemiyle de hastanelerde kimlik doğrulama yapılacak. İlk etapta Konya'da başlayacak uygulama, 31 Aralık'a kadar ülke geneline yayılacak.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

E-Reçete sistemi performansı nasıl:
İçeriği paylaş